Uprzejmie informujemy, że w kwietniu 2025 r. nakładem Europejskiego Centrum Ekonomicznego “Prestiż” została wydana książka “KONTROLA ZARZĄDCZA. PROJEKTOWANIE, WDRAŻANIE, SAMOOCENA”
Autor: Artur Piaszczyk – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, wykładowca i praktyk w dziedzinie kontroli wewnętrznej, zewnętrznej, finansów publicznych. Praktyk w dziedzinie kontroli, między innymi w Urzędzie Celnym w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor kilkudziesięciu publikacji artykułowych i książkowych, głównie z zakresu kontroli wewnętrznej, zewnętrznej, audytu, w tym dziewięciu książek, między innymi: „Audyt środków unijnych”, „Audyt śledczy”, „Kontrola wewnętrzna w praktyce”, „Kontrola i audyt – aspekty teoretyczne i praktyczne”,
„System kontroli przedsiębiorstwa w gospodarce pokryzysowej”, „Kontrola- wybrane zagadnienia, vademecum z zakresu wdrażania kontroli zarządczej oraz wykonywania kontroli zewnętrznych”, oraz wielu innych.
Prace doktorska i habilitacyjna dotyczyły zakresu audytu wewnętrznego. Był głównym audytorem kilku audytów, między innymi w Izbach Celnych. Przeprowadził kilkaset szkoleń, między innymi z dziedziny kontroli zarządczej, jest autorem kilkudziesięciu wdrożonych i zaimplementowanych Systemów Kontroli Zarządczej w JSP: gminach, powiatach i innych instytucjach.
Od 2024 r. jest Ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z zakresu oceny polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa.
Marek Andrzej Kowalczyk (Prezes ECE „Prestiż” sp. z o.o.) – z recenzji: „Niniejsza publikacja książkowa stanowi nowatorskie podejście do problematyki kontroli zarządczej w ujęciu praktycznym. Niestandardowe ujęcia zagadnienia zarówno od strony prawnej, jak i od strony praktycznej wraz z krytycznymi komentarzami autora i przykładowymi rozwiązaniami – powoduje, że przedstawione treści oraz schematy, propozycje rozwiązań są zrozumiałe i przydatne w procesie wdrażania kontroli zarządczej, oceny funkcjonowania jej w praktyce JSP.
Autor dla dogłębnego zrozumienia i przydatności praktycznej funkcjonowania kontroli zarządczej – w sposób bardzo przejrzysty i zrozumiały(zarówno dla praktyków, jak i np. studentów) opisał prawidłowe umiejscowienie i zależności pomiędzy strukturą organizacyjną/regulaminem organizacyjnym, kontrolą wewnętrzną i skutecznym systemem zarządzania w instytucji z punktu widzenia optymalizacji procesów.
Wartość niniejszej publikacji podnosi właściwy dobór kolejności omawianych zagadnień, co czyni ją zrozumiałą i przydatną zarówno dla środowiska naukowego oraz dla pracowników sektora finansów publicznych. Oprócz właściwie ustrukturyzowanych treści merytorycznych(umiejscowienie kontroli zarządczej w powiązaniu z kontrolą wewnętrzną, procesem decyzyjnym, omówienie w sposób przystępny dla czytelnika polskich standardów kontroli zarządczej, zadań kontroli zarządczej, oświadczenie o stanie kontroli zarządczej, zasady wdrażani kontroli zarządczej, system zarządzania ryzykiem) w aneksie zostały zawarte gotowe, przykładowe wzory rozwiązań możliwych do zastosowania w każdej instytucji(…)”